Budowa domu się nie opłaca. Łatwiej i taniej jest kupić gotowy

Taką tezę postawiła ostatnio Pani Ewa Wesołowska w Dzienniku Gazecie Prawnej w numerze nr 29 z dnia 10.02.2012.
Zdaniem dziennikarza:

Wybudowanie budynku od podstaw jest dziś nawet dwa razy droższe niż cena u dewelopera. Spółki budowlane, walcząc o klientów, oferują coraz atrakcyjniejsze ceny, a na zrealizowane już inwestycje dają nawet stutysięczne rabaty.

Czy teza ta jest prawdziwa? Moim zdaniem nie do końca. To prawda, że budowa domu systemem gospodarczym jest coraz mniej opłacalna, że hurtownie i dostawcy coraz częściej zauważają plus współpracy ze stałymi kontrahentami dając coraz większe rabaty dla stałych klientów, przez co nawet ze swoją marżą wykonawcy i deweloperzy mają niższe koszty realizacji obiektu niż osoba fizyczna.
Jest też również prawdą, że bardzo często deweloperzy nie prowadzą koordynacji budowy powierzając ją generalnemu wykonawcy unikając wszelkich ryzyk jakie branża budowlana ze sobą niesie ( poślizg terminowy, większe koszty realizacji w trudnych warunkach pogodowych itp.). Prowadzi to do podwójnej marzy na inwestycji i okazuje się, że to nie kupno domu od dewelopera jest najtańszym rozwiązaniem tylko powierzenie realizacji firmie pod klucz bądź też do tzw. stanu deweloperskiego.
Bo możemy wtedy zarówno określić interesujący nas standard wykonania, określić dokładny kształt i formę obiektu, a poza tym skorzystać( przy zachowaniu odpowiedniego metrażu budynku) z ulgi VAT na całą inwestycję ( w przypadku samodzielnego odliczania różnicy pomiędzy 23% a 8% VAT nie odliczymy wszystkich poniesionych kosztów, firma może dać nam 8% VAT na całość).
Prawdą jest natomiast, że deweloper realizując w jednym miejscu większą ilość budynków ma dodatkowy zysk z obniżonych kosztów transportowych tylko czy zawsze chętnie się tym zyskiem dzieli? Tutaj warto zrobić symulację kosztową. W razie zianteresowania podpowiem jak ją wykonać.
 
Pod tym linkiem znajdziecie Państwo tekst z Dziennika Gazety Prawnej: http://biznes.interia.pl/budownictwo/news/budowa-domu-sie-nie-oplaca-latwiej-i-taniej-jest-kupic,1757934,4212
Zachęcam do komentowania.