Energia z gruntu - niewyczerpalne źródło

Już na głębokości ok. 1,2 m poniżej poziomu terenu (w naszych warunkach klimatycznych) mamy dostęp do niewyczerpalnych źródeł energii cieplnej. Ta energia w róźny sposób może być wydobywana, a wszystkie rodzaje takich instalacji potocznie nazywane są pompami ciepła.
Jedną z największych zalet energii cieplnej z gruntu jest fakt, że może być ona wykorzystwana niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz oraz pory roku, w okresie grzewczym do ogrzewania, a letnim do chłodzenia pomieszczeń.
Ogólna zasada urządzeń zwanych pompami ciepła bazuje na transporcie ciepła z miejsca cieplejszego do zimniejszego oraz poprzez sprężanie podnoszenie do wymaganej temperatury. To właśnie dzięki sprężarce możemy wykorzystywać ciepło rzędu kilku stopni C znajdujące się pod powierzchnią gruntu w tak zwanym wymienniku ciepła a w związku z różnymi jego rodzajami mamy różne rodzaje instalacji zwanych pompami ciepła.
Znane są następujące rozwiązania:
- pionowe sondy głębinowe zagłębione do 300 m oraz sondy wysokociśnieniowe do głębokości 800 m
- współosiowe sondy zagłębione skośnie do 50 m
- sondy spiralne do 5 m głębokości zagłębienia
- poziomy kolektor gruntowy zagłębiony na ok. 1,5 m jako system rurek połączonych ze sobą
- tzw. pal energatyczny czyli zintegrowana rura kolektorowa
- a także wykorzystanie naturalnego zbiornika wodnego
Każde z powyższych rozwiązań na swoje wady i zalety, które decydują o częstotliwości ich wykorzystania w odpowiednich warunkach oraz ich cenie.
Zastanawiając się nad instalacją gruntowej pompy ciepła  skoncentrujmy się przede wszystkim na kwestii wymiennika analizując możliwości naszego portfela oraz lokalne warunki gruntowe jakimi dysponujemy na naszej działce.