Przegląd instalacji elektrycznych w domu i mieszkaniu

Przygotowując się do budowy domu snujemy plany o jego kształcie, wyglądzie, kolorystyce i układzie pomieszczeń. Rzadko jednak ktoś na tym etapie myśli o doborze i układzie instalacji. O niektórych warto pomyśleć wcześniej by uniknąć prowadzonych po wierzchu kabli lub dodatkowych kosztów związanych z ich ukryciem.

Mówiąc o instalacjach elektrycznych w budynkach możemy wprowadzić prosty podział na:
1) instalacje silnoprądowe
2) instalacje słaboprądowe (niskoprądowe)

Podział ten można dalej kontynuować wydzielając poszczególne podgrupy. Warto je poznać, aby mieć ogólną świadomość na co są poszczególne kabelki i czy na pewno niczego w instalacji naszego wymarzonego domu nie zabraknie.

Do instalacji elektrycznych silnoprądowych zaliczymy:
- instalację sieciową 230 V ze wszystkimi gniazdami wtykowymi
- instalację sieciową trójfazową tj. o napięciu 230/400V zwaną siłową, konieczną dla niektórych urządzeń typu kuchenka elektryczna i niektórych odbiorników takich jak spawarka
- instalację oświetleniową z włącznikami
- instalację uziemiającą i przeciwporażeniową
- instalację odgromową.

Wśród instalacji elektrycznych słaboprądowych wyróżnimy:
- instalację telefoniczną
- instalację antenową
- instalację alarmową
- instalację telewizji przemysłowej (czyli monitoringu)
- instalacje sterowania, monitorowania i sygnalizacji (tzw. zarządzania budynkiem BMS, w tym poszczególnymi jego elementami )
- instalację przeciwpożarową (tzw. sygnalizacji pożaru SAP)
- instalację sieci komputerowej
- instalację dźwiękowego systemu ostrzegawczego DSO
- wszelkie instalacje nietypowe jak np. kontroli dostępu z czytnikami kart i domofonami, obsługi klientów i wiele innych

Wiele z tych rozwiązań to instalacje nietypowe nie stosowane powszechnie, aczkolwiek coraz częściej pojawiają się one w nowoczesnych budynkach a także w nowoczesnych domach jednorodzinnych zwanych czasami budynkami inteligentnymi.
W budynkach jednorodzinnych, budowanych najczęściej w tradycyjnej technologii z tynkowanymi ścianami nie zostawia się zazwyczaj koryt kablowych, przepustów czy rozwiązań tworzących strefy do prowadzenia instalacji w trakcie użytkowania obiektu takich jak podłogi podniesione czy sufity podwieszane. Toteż to, jakie rozwiązania planujemy zastosować w naszym domu powinniśmy przewidzieć już na etapie wykonywania stanu surowego budynku, aby zaoszczędzić sobie dodatkowych kosztów w przyszłości związanych z prowadzeniem nowych tras kablowych.

Zachęcam do przeczytania kolejnych artykułów dotyczących opisu instalacji elektrycznych silnoprądowych i teletechnicznych w budynku jednorodzinnym, które pozwolą być może Wam podjąć decyzję, jakie instalacje zaplanować, aby uzyskać optymalny komfort użytkowania. Rozszerzają one tematykę instalacji wymienionych w tym artykule.