Szkło jako materiał kształtujący nową architektoniczną rzeczywistość

Oglądając życie ulicy przez szklaną fasadę budynku odnosi się wrażenie lekkości i obecności w tym zewnętrznym świecie. Promienie światła wpływające do pomieszczenia i rozświetlające jego ściany nadają mu ciepły jasny klimat tworząc przy tym atmosferę optymizmu i pozytywnej aury w pracy czy codziennym życiu.
Do życia potrzebne jest nam naturalne światło tak samo jak powietrze czy woda. Doświadczeni architekci od dawna mają tą świadomość i kształtując powierzchnie wewnątrz budynków szczególną uwagę zwracają na współpracę ograniczających przestrzeń przegród z odpowiednim naświetleniem pomieszczeń.
Dzisiejsze możliwości technologii budownictwa dają architektom dużo większą swobodę w kształtowaniu przestrzeni i optymalnym jej doświetlaniu, a dzieje się tak między innymi dzięki coraz większej swobodzie kształtowania przegród szklanych.
Szkło dzięki swym właściwościom przepuszczania naturalnego słonecznego światła daje nam poczucie wolności zarówno przy kształtowaniu nowych budynków jak i przy odpowiedniej modernizacji już istniejących.
Dzisiejsze tendencje projektowe dążą w kierunku powrotu człowieka do natury, dlatego też tak istotne jest ponowne dopuszczenie naturalnego światła do budynków. Dzięki stosowaniu wielokomorowych szyb zwiększając powierzchnię doświetlenia architekt wcale nie musi pogorszać warunków izolacyjności cieplnych przegrody. To pozwala na przetworzenie ciemnej komnaty w otwarte, rozświetlone wnętrze, które podnosi wrażenie komfortu życia.
Kto planuje budowę własnego domu, często myśli o większych powierzchniach okien, naświetlach w dachu czy odpowiednio usytuowanych lustrach odbijających światło. Takie podejście przynosi wiele korzyści dla użytkownika:  w pomieszczeniach będzie jaśniej, a drogie światło elektryczne będzie rzadziej używane. Jednakże są również pomieszczenia w których nie ma możliwości bezpośredniego dostępu światła naturalnego jak pomieszczenia techniczne, korytarze czy piwnice.
Tutaj również szkło otwiera szanse naturalnego doświetlenia tych pomieszczeń poprzez stosowanie przeszklonych ścian czy drzwi a nawet szachtów.
Przeszklenie wcale nie musi kojarzyć się z zanikiem prywatności. Dzisiejsza technika daje nam wiele możliwości stosowania szkła z odpowiednio ukształtowaną powierzchnią, przyciemnieniem jednostronnym czy stosowaniem odpowiednich nadruków czy koloryzowania powierzchni, a poza tym zawsze pozostaje nam stosowanie żaluzji, rolet czy zasłon.
Wiele wariantów kształtowania powierzchni przeszklenia, możliwości utrzymania wysokich wymogów izolacyjności termicznej i akustycznej oraz wytrzymałość współcześnie produkowanych przeszkleń daje nam otwartą drogę do prawie dowolnego kształtowania przestrzeni i gry światłem, co czyni szkło wspaniałym materiałem dającym nam w naszym ciepłym przytulnym domku czy biurze kontakt z zewnętrznym światem.